tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Busłowe łapy we włodawskim muzeum
Busłowe łapy we włodawskim muzeum
Napisał Sekretariat   
Niedziela 30 marca 2014

      25 marca w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego było gwarnie i wesoło a wszędzie unosił się zapach drożdżowego ciasta. W tym dniu zainaugurowało obchody Roku Kolberga. Wspólnie pracownikami zorganizowaliśmy warsztaty zatytułowane „Busłowe łapy”.

 

      W warsztatach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania wystawy „Chłopskie pielgrzymowanie”, po której w niezwykle atrakcyjny sposób oprowadziła pani Anita Lewczuk vel Leoniuk(absolwentka naszej szkoły). Opowieść o bocianach (bocian w gwarze to busioł) i obrzędowym cieście zwanym „busłowe łapy” zaprezentowały uczennice z Modrzewiaka w formie obrzędowego widowiska. Przedstawiły nie tylko sposób wyrobu busłowych łap( czyli pięciopalczastych bułek) wypiekanych niegdyś na Święto Zawiastowania NMP( właśnie 25 marca), ale także ich symbolikę. Opowiedziały o dawnych obyczajach związanych z tym świętem, zwanym też Matki Boskiej Roztwornej, Strumiennej czy Zagrzewnej. Wspólnie z dziećmi śpiewały także pieśń dołhobrodzką o zbliżającym się wielkanocnym jajeczku i przywoływały bociany, które tego dnia powinny pojawić się w gniazdach. Były też życzenia w gwarze nadbużańskiej i wręczanie wypieczonych z ciasta rolniczych narzędzi, a dzieci oczywiście zostały ugoszczone busłowymi łapami upieczonymi przez Modrzewianki. Niezwykłą atrakcją dla uczniów podstawówek okazał się wyrób tego obrzędowego ciasta pod bacznym okiem licealistek. Był także konkurs na najpiękniejsza łapkę.

 

 

 

Widowisko i warsztaty przygotowały: Karolina Antoniszewska, Dorota Książek, Agnieszka Torbicz (kl II LO „b”) oraz Natalia Galewska i Natalia Koziej (kl.I LO „j”).

 

Uczennice przygotowywały się pod opieką p. Urszuly Kalenik i p. Renata Holaczuk.

 

Ostatnia aktualizacja ( Poniedziałek 31 marca 2014 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
4653752