tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Wymiana Międzynarodowa z Izraelem
Wymiana Międzynarodowa z Izraelem
Napisał Sekretariat   
Niedziela 13 maja 2018

      (19-25 kwietnia) W ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie młodzież z Włodawy gościli u siebie przez 6 dni rówieśników z partnerskiego miasta Kiryat Motzkin w Izraelu.

Izrael

     Jedenastu uczniów i dwóch koordynatorów Netta Katony i Simone z Kiryat Motzkin z Izraela przebywało z rewizytą od 19.04.2018 do 25.04.2018 we Włodawie, w popularnym „Modrzewiaku”.

        Inicjatorem wymiany międzynarodowej jest Starostwo Powiatowe we Włodawie , które nawiązało kontakt z miastem partnerskim Kiryat Motzkin w Izraelu i podpisało porozumienia dotyczące współpracy pomiędzy szkołami. Na lotnisku Okęcie w Warszawie izraelskich uczniów powitali rówieśnicy z „Modrzewiaka” wraz z opiekunami wymiany: Mariuszem Czujem oraz Albertem Lewczukiem vel Leoniukiem. Pierwszym punktem pobytu we Włodawie było spotkanie z Panem Andrzejem Romańczukiem Starostą Powiatu Włodawskiego, który w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie międzyludzkich, miedzyrówieśniczych relacji. – To efekt naszej współpracy z pięknym miastem w Izraelu. Najważniejszą jednak korzyścią z tego partnerstwa jest właśnie nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodzieżą. Wierzę, że nawiązane kilka miesięcy temu w Izraelu kontakty, a podczas tej wizyty pogłębione, będą trwałe na lata i owocowały przyjaźniami na całe życie - mówił starosta. Następnie odbyło się spotkanie z Dyrekcją i uczniami ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Wizyta kilkunastoosobowej delegacji z Izraela to duże wyzwanie dla dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka i jego kadry nauczycielskiej. – Trzeba przywieźć ich z lotniska, zapewnić standardową ochronę i przede wszystkim zorganizować im tak czas, by pamiętali wizytę w Polsce i Włodawie długo – mówi dyrektor.

   Nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie naszej pięknej Włodawy – Miasta Trzech Kultur pod przewodnictwem pana Mariusza Czuja. W synagodze gościła młodzież Pani dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk, a o kościele św. Ludwika i jego dziejach opowiadał paulin ojciec Szymon.

     Poza tym młodzież z Izraela wraz z rówieśnikami z „Modrzewiaka” i opiekunami zwiedzili Poleski Park Narodowy i nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” w wyprawie rowerowej z przewodnikiem Panem Andrzejem Różyckim, miejsce po Byłym Hitlerowskim Obozie Zagłady w Sobiborze, gdzie odbyło się krótkie upamiętnienie ok. 180 tys. ofiar niemieckich oprawców i ich ukraińskich pomocników. Następnie w słoneczne sobotnie popołudnie odbył się spływ kajakowy Włodawką z Suchawy na Adamki. Dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Wieczorem, przy dawnej „organistówce” w Różance odbyło się wspólne ognisko i zwiedzanie wystawy poświęconej dawnym właścicielom Różanki i Włodawy – Zamojskim. Młodzież poznawała również uroki Lubelszczyzny – Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Lublin, wreszcie stolicę Polski -Warszawę i Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Podczas wycieczki do Lublina bardzo wzruszającym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikami szlaku – śladami lubelskich Żydów. Obejmuje on istniejące i nieistniejące miejsca związane z historią i kulturą Żydów zamieszkujących w Lublinie przed II wojną światową tj. Bramę Grodzką. Przez wieki Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską. Z czasem stała się miejscem na pograniczu dwóch światów: chrześcijańskiego i żydowskiego. Obecnie mieści się tu Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie gromadzone są materiały związane historią i dziedzictwem kulturowym Lublina, plac Zamkowy, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca miasto żydowskie, stary cmentarz żydowski przy ulicy Kalinowszczyzna, Jeszywas Chachmej Lublin (Jesziwa Mędrców Lublina, Wyższa Uczelnia Rabinacka), sierociniec dla dzieci żydowskich (ochronka). Nie mogło zabraknąć spaceru po Starówce Lubelskiej i czasu na zakupy. Dla gości z dalekiego Izraela wizyta w Polsce była niezapomnianą przygodą edukacyjno – turystyczną, a gościnność i otwartość rodzin polskich pozostanie na długo w pamięci rówieśników z Kiryat Motzkin. Życzymy aby wymiana młodzieży polsko-izraelskiej była kontynuowana a nawiązane przyjaźnie przetrwały wiele lat.

Mariusz Czuj

Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 24 maja 2018 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
5853631